Sanluo Precision on johtava kiinalainen tarkkuus-CNC-valmistuksen valmistaja ja toimittaja, jolla on vankka tekninen asiantuntemus mikronitason CNC-käsittelypalveluiden toimittamisessa. Olemme erikoistuneet erittäin tarkkaan ja monimutkaisten osien koneistukseen ja toimitamme mukautettuja ratkaisuja huippuluokan sektoreille, mukaan lukien ilmailu, tarkkuusinstrumentointi, optiset laitteet ja puolijohdelaitteet. Tuemme monimutkaisten ja vaikeasti työstettävien komponenttien räätälöityä kehitystä, jotka täyttävät täysin huippuluokan teollisen valmistuksen tiukat suorituskykyvaatimukset.
Kirjoittaja: Senior Technical Manager, Sanluo Precision (Shenzhen)
Minulla on kertynyt lähes 9 vuoden käytännön kokemus tarkkuusakselikomponentteihin ja muottiytimen koneistuksiin erikoistuneena. Joka työpäivä tarkastelen ja käsittelen muotinvalmistajien kotimaassa ja ulkomailla toimittamia akseliosien piirustuksia. Pitkäaikainen etulinjan viestintä auttaa minua ymmärtämään täysin homeasiakkaiden todellisia kipupisteitä mittojen vakauden, koaksiaalisuuden johdonmukaisuuden ja pinnan tiivistyskyvyn suhteen. Monet piirtämiseen piilotetut toleranssiriskit voidaan tunnistaa varhaisessa tarkasteluvaiheessa, jolloin vältetään myöhempien tilausten uudelleentyöstö ja toimitusviiveet.
Prototyyppikoekappaleista suurieräiseen massatuotantoon, järkevä kiinnitysjärjestelmä, leikkausparametrien sovitus ja vakiolämpötilainen tuotantoympäristö ovat osien vakaan laadun ydintakuita. Käsitellessämme vaikeita akselityyppisiä työkappaleita annamme kohdennettua valmistettavuuspalautetta asiakkaiden piirustuksiin tasapainottaaksemme tekniset vaatimukset ja tuotannon toteutettavuus.
| mittatarkkuus | OD | ID | T (C) | DP | SW |
| yksikkö: ±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.002 | 0.005 |
| Geometrinen tarkkuus | pyöreys | koaksiaalisuus | suoruus | sylinterimäisyys | symmetria |
| yksikkö: ±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.008 | 0.008 |
| tuotantokapasiteettia | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl |
| tuotantosykli | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää |
Tehtaamme saavuttaa tiukan mikronitason tarkkuuden standardoitujen työnkulkujen avulla. Toimitamme koneistustarkkuuden IT5-IT6-luokkaan asti, ja yksittäiset kriittiset osat saavuttavat IT4-luokan. Mittatoleranssia säädetään vakaasti ±0,002–0,01 mm:n sisällä, kun taas geometriset toleranssit, kuten pyöreys, sylinterimäisyys, yhdensuuntaisuus ja kohtisuoraisuus, on rajoitettu alle 0,003 mm:n. Valmiiden komponenttien pinnan karheus vaihtelee Ra 0,2μm:stä Ra 0,8μm:iin.
Käytämme erittäin tarkkoja työstölaitteita, joiden paikannustarkkuus on 0,003 mm ja toistuva paikoitustarkkuus 0,002 mm, jossa karan kulkua ohjataan alle 0,002 mm. Vakiolämpöinen työpaja ylläpitää lämpötilaa 20±1 ℃ ja 50±5 % kosteutta lämpölaajenemis- ja supistumisvirheiden eliminoimiseksi. Varustettu Zeiss CMM:llä, jonka tunnistustarkkuus on 0,001 mm, jokainen osa-erä tarkastetaan täysin tasaisen mittavakauden varmistamiseksi.
Ammattimaisena tarkkojen CNC-valmistuspalvelujen tarjoajana optimoimme jatkuvasti ydinprosesseja erittäin tarkkoja skenaarioita varten ja ratkaisemme useita teollisuuden pullonkauloja erittäin tarkassa koneistuksessa:
● Ohutseinäisten komponenttien työstö: Vakaa prosessin seinämän paksuus 0,5 mm - 2 mm. Käytä symmetristä kerrosleikkausta ja optimoitua kiristysstrategiaa hallitaksesi alle 0,01 mm:n kokonaismuodonmuutoksia.
● Syvän reiän työstö: Tukee syvän reiän käsittelyä L/D-suhteella yli 10. Käytä syviä reikiä ja pistooleja saavuttaaksesi H7-reiän toleranssin ja suoruuden 0,05 mm per 100 mm.
● Hoikkaakselin työstö: Hoikkaissa akseleissa, joiden L/D-suhde on yli 20, käytä seuraavat tuet ja keskituet rajoittaaksesi taivutusmuodonmuutoksia 0,02 mm:n sisällä 100 mm:ä kohti.
● Peilipinnan viimeistely: Yksikiteinen timanttityökalusorvaus saa aikaan peilivaikutelman pinnan karheudella Ra ≤ 0,05 μm, soveltuu hyvin tiivistyville ja erittäin tarkasti yhteensovittaville pinnoille.
● Mikrotarkkuustyöstö: Tukee 0,1 mm:n vähimmäiskokoa, mukaan lukien mikrourat, mikroreiät ja mikroporrasrakenteet erittäin tarkkoja laitteita varten.
Käytämme tiukkaa koko prosessin laadunhallintaa. Kaikki uudet tuotteet läpikäyvät ohjelmien, työkalujen ja kiinnikkeiden prosessivertauksen ennen massatuotantoa. Ensimmäinen tuotteen tarkastus on pakollinen prosessin vakauden varmistamiseksi. Jokaisesta tilauserästä toimitetaan täydelliset materiaalitodistukset, kovuustestiraportit ja kemiallisen koostumuksen analyysiasiakirjat.
| Mekaaniset tiedot | X/Y/Z Matka: 320/280/300mm Työpöydän koko: 450 × 350 mm Maksimikuorma: 200 kg Karan kartio: HSK-E32 |
| Käsittelyn suorituskyky | Karan nopeus: 40 000 rpm (sähkökara) Pikasyöttönopeus: 48/48/40 m/min Leikkaussyöttönopeus: 1-20000mm/min Tool Magazine Kapasiteetti: 15 levyä |
| Tarkkuusindeksi | Paikannustarkkuus: ±0,002 mm Toistuva paikannustarkkuus: ±0,001 mm Pinnan karheus: Ra≤0,1 μm (alumiiniosat) |
| Muu kokoonpano | Järjestelmä: Makino Professional 6 Jatkuva teho: 8,4 kW Ominaisuus: SGI.5 ääriviivojen optimointi tasaisen pinnan ja minimaalisen segmenttieron takaamiseksi |
| Tyypillinen sovellus | Optiset osat, tarkkuusmuottikomponentit, puolijohdemikrorakenteet ja erittäin tarkasti koneistetut osat |
| Mekaaniset tiedot | X/Y/Z Matka: 500/400/330mm Työpöydän koko: 650 × 400 mm Maksimikuorma: 300 kg Karan kartio: BT30 |
| Käsittelyn suorituskyky | Vakiokaran nopeus: 10 000 rpm, valinnainen 24 000 rpm Pikasyöttönopeus: 48/48/48 m/min Leikkaussyöttönopeus: 1-30000mm/min Tool Magazine: 14/21 tornityökalut |
| Tarkkuusindeksi | Paikannustarkkuus: ±0,006 mm Toistuva paikannustarkkuus: ±0,003 mm Poraustarkkuus: ±0.01mm (Φ10mm reikä) |
| Muu kokoonpano | Järjestelmä: FANUC 31i-B Plus Karan teho: 11kW / jatkuva 3,7kW Ominaisuus: AI lämpösiirtymän kompensointi, tuki L/D=30 syvän reiän koneistukseen |
| Tyypillinen sovellus | 3C elektroniset tarkkuusosat, puolijohderakenneosat ja massakohtaisesti koneistetut komponentit |
Tämä projekti keskittyy Kaakkois-Aasian muoviruiskumuoteissa käytettyihin erittäin tarkkoihin messinkiasemointiakseleihin, jotka palvelevat ydinontelon kohdistamista ja päätypintojen tiivistystoimintoja. Asiakkaalla oli pitkäaikaisia laatuongelmia aikaisempien toimittajien kanssa, mukaan lukien yli 0,012 mm:n koaksiaalisuus ja vialliset peilipinnat, mikä johti vain 72 %:n ruiskuvalutuotantoon. Otimme käyttöön ammattimaisia tarkkoja CNC-valmistusprosesseja ratkaistaksemme täydellisesti erän epävakausongelmat.
Työkappale on valmistettu vapaasti leikkaavasta messingistä C3604, jonka kokonaispituus on 40 mm. Vertailuarvon ulkohalkaisijan toleranssialue on 14 795–14 800 mm. Ydintekniset ongelmat ovat kolmessa tiukassa indikaattorissa: sisäreiän ja ulkokehän välinen koaksiaalisuus, jota ohjataan 0,005 mm:n sisällä, tiivistyspäätypinta, joka ulottuu peilipintaan Ra≤0,02 μm, ja monivaiheinen mittatoleranssi on tiukasti rajoitettu ±0,003 mm:n sisäiseen ohjausstandardiin. Kaikki koaksiaalisuuden poikkeamat aiheuttavat epätasaisen muoviseinämän paksuuden, kun taas pienet työkalujäljet johtavat materiaalin ylivuotoon ja muotin rikkoutumiseen.
Otimme käyttöön Tsugami-kaksikaraisen sveitsiläisen sorvin kertakäyttöiseen koko prosessin tuotantoon välttäen toissijaiset kiristysvirheet. Koko prosessi sisältää karkean sorvausmarginaalin poiston, timanttityökalun benchmark-viimeistelyn, porrastetun sisäreiän hienoporauksen, yksikiteisen timanttipeilin pinnan viimeistelyn ja automaattisen ultraäänipuhdistuksen. Segmentoimme leikkausparametrit tiukasti: nopea rouhintasorvaus materiaalin poistoon, pienisyöttöinen hienoleikkaus ulkokehän pyöreyden säätöön ja mikroleikkaus ilman syöttöä peilipinnan muotoiluun, jolloin saavutetaan nolla kiillotus toissijaisia vaurioita.
Erätuotanto saatiin päätökseen 22 ℃:n vakiolämpötilassa ja säännöllisellä karan juoksukalibroinnilla koneistuksen yhtenäisyyden vakauttamiseksi.
Näytteenottotestitiedot osoittavat, että vertailuarvon ulkohalkaisija on vakaasti 14,797–14,799 mm, koaksiaalisuus vakaasti 0,0032 mm:n sisällä ja peilipinnan karheus välillä Ra0,016–0,020 μm. Ensimmäinen 3000 kappaleen erä saavutti kattavan 99,87 %:n tuoton.
Asiakkaan kokoonpanon ja muottitestauksen jälkeen ruiskupuristussaanto nousi 72 %:sta 98,6 %:iin ja muotin huoltojaksoa pidennettiin 3 päivästä 15 päivään, mikä vähensi seisokkeja 80 %. Tämä vakaa käsittelykyky on saanut pitkäaikaisia kuukausittaisia toistuvia tilauksia asiakkaalta.
Tämä kotelo on miniatyyri muotin ydinakseli, joka on räätälöity lääketieteellisiin kuluviin ruiskumuotteihin, ja jossa on yksi 800 kappaleen erä, jota käytetään mikroputkien sisäonteloiden muodostamiseen. Työkappaleessa on moniportaisia komposiittirakenteita, suippenevia pintoja ja viisteitä, joiden kokonaispituus on vain 26 mm ja jotka kuuluvat mikroohuisiin varren osiin. Se vaatii 0,01 mm:n tarkan rakon koordinoinnin keskimuotin kanssa ja tiukan 0,005 mm:n koaksiaalisuuden, jota tavallisten käsittelylaitteiden on vaikea vakauttaa.
Asiakkaan aiemmat erät kärsivät 0,01–0,02 mm:n koaksiaalisuuden heilahtelusta ja koon hankauksesta peilikiillotuksen jälkeen, mikä johti 15 %:n vikaantumiseen. Lääketieteellisten muottien suurtaajuisten avautumis- ja sulkeutumisolosuhteiden perusteella täydensimme piileviä toleranssistandardeja, joita ei ole merkitty piirustuksiin: porraspäädyn tasaisuus ≤ 0,004 mm, akselin sylinterimäisyys ≤ 0,003 mm ja kartiomaisen pinnan profiilin toleranssi ≤ 0,004 mm, jotka asiakas vahvisti ja hyväksyi.
Otimme käyttöön Citizen L12 Swiss -sorvin + Mazak sorvausjyrsin komposiittikeskuksen täydelliseen tuotantoon. Prosessi kattaa ulkoympyrän ja kartiomaisen pinnan karkean muovauksen, PCBN-työkalun puoliviimeistelymarginaalisäädön, neliakselisen CNC-kulmapuhdistuksen ja räätälöidyn märkäpeilihionnnan. Ydinetu on kertakäyttöinen puristusmuovaus kumulatiivisten puristusvirheiden eliminoimiseksi ja mikrohionta yhdellä poistotilavuudella alle 0,001 mm, mikä varmistaa peilin pinnan laadun ilman mittojen ylitoleranssia.
Erän valmistumisen jälkeen 30 kappaletta valittiin satunnaisesti täydellistä CMM-tarkastusta varten. Suuren ulkohalkaisijan mitattu arvo pysyy vakaasti keskitoleranssialueella, sopiva akselin halkaisija on optimaalisen kokoonpanovälin sisällä ja koaksiaalisuutta säädetään välillä 0,002-0,004 mm. Peilin pinnan karheus saavuttaa Ra0,018-0,022 μm. 800 osan kokonaissaanto on 100 % ilman uudelleenkäsittelyä.
Varsinaisessa asiakastuotannossa muotin avautumis- ja sulkeutumistukosnopeus pienennettiin nollaan ja ruiskuvalettujen lääketieteellisten putkien välähdysvirheiden määrä laski 14,8 %:sta 0 %:iin. 200 000 muovausjakson jälkeen sydänakseli säilyttää alkuperäisen tarkkuuden ilman vaimennusta. Asiakas on vahvistanut kuukausittain kolme kiinteää erätilausta pitkäaikaista yhteistyötä varten.
Q1: Mitä materiaalivaihtoehtoja on saatavana mukautetuille koneistetuille osille?
V: Tuemme messinkiä, ruostumatonta terästä, alumiiniseosta, titaaniseosta ja teknisiä muoveja, mukaan lukien PEEK. Materiaalitodistukset ja kemiallisen koostumuksen raportit voidaan toimittaa pyynnöstä tarkkuus-CNC-valmistustilauksia varten.
Q2: Onko mukautetuille erittäin tarkoille komponenteille vähimmäistilausvaatimus?
V: Hyväksymme yksiosaisia prototyyppitilauksia sekä massaajoja jopa satoihin tuhansiin yksikköihin. Tarkkoihin CNC-valmistusprojekteihin ei sovelleta tiukkaa MOQ:ta.
Q3: Kuinka hallitset ohutseinäisten osien ja mikroelementtien muodonmuutoksia?
V: Optimoidut kiinnityskiinnikkeet, kerrostetut leikkausparametrit ja vakiolämpötilainen työpajaympäristö auttavat hallitsemaan koneistuksen muodonmuutoksia. Suoritamme ensimmäisen artikkelin validoinnin ennen muodollista tuotantoa tarkkuus-CNC-valmistustöissä.
Q4: Mitä mittauslaitteita käytät mikronitason toleranssin validointiin?
V: Käytössä on Zeiss CMM, pyöreysmittari, pinnan karheusmittari ja optinen kuvan mittauslaite. Täysimittaiset tarkastuspöytäkirjat toimitetaan yhdessä valmiiden tarkkuus-CNC-valmistusosien kanssa.
K5: Voitko toimittaa osia, joissa on tehokkaat peilipinnan tiivistyspinnat?
V: Kyllä. Timanttisorvaus- ja mikrohiontaprosessit tuottavat peililaatuisen Ra-arvon Ra0,02 μm:iin asti, mikä sopii muottitiivistyspintoihin, jotka kuuluvat tarkkuus-CNC-valmistuksen erittäin vaikeisiin sovelluksiin.
Q6: Tarkistaako insinööritiimisi piirustukset ja tarjoaa valmistusehdotuksia?
V: Suunnittelutiimimme tarkistaa asiakkaiden piirustuksista mahdolliset valmistusriskit ja tarjoaa ilmaisia prosessiehdotuksia. Muokkaamme CNC-ohjelmat tarkkojen CNC-valmistuserien seurantaa varten.
Osoite
Rakennus A1, Yufeng Industrial Park, Guangmingin alue, Shenzhen, Kiina
Puh
Sähköposti
Rakennus A1, Yufeng Industrial Park, Guangmingin alue, Shenzhen, Kiina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään.