Sanluo Precision on ammattimainen muottien ja koneenosien korkean tarkkuuden koneistuksen valmistaja ja toimittaja Kiinassa, joka keskittyy osien koneistukseen tiukoilla toleransseilla ja tarjoaa asiakkailleen korkealaatuisia palveluita. Tarjoamme ammattimaisia räätälöityjä korkean tarkkuuden työstöpalveluita tarkkuuskoneille, puolijohteiden valmistukseen, muottien valmistukseen ja muille teollisuudenaloille ja tuemme monimutkaisten ja vaikeiden osien räätälöintiä. Pystymme täyttämään IT0-IT8-luokan korkean toleranssin tarkkuusvaatimukset täyttämällä täysin huippuluokan valmistusteollisuuden korkean toleranssin koneistuksen tiukat standardit.
Tämä palvelu on suunniteltu erityisesti ruiskuvalumuottien ytimille, puristusmuottikomponenteille, ohjauspilareille, holkeille, hammaspyörien akseleille ja hydraulijärjestelmän osille. Tyypillisiä osia ovat planeettavaihteet (jakotoleranssi ±0,01 mm), kuularuuvit (lyijyn tarkkuus IT5) ja muotin ytimet (toleranssi ±0,01 mm). Nämä komponentit vaativat sekä geometrista vakautta että kulutuskestävyyttä – juuri sitä, mitä prosessimme tarjoaa.
1. Ruiskumuotin ytimet:Toleranssit pidetään ±0,01 mm:ssä, mikä varmistaa ontelon asianmukaisen sulkemisen ja osien yhtenäisyyden.
2. Leimausmuotin ohjauspilarit ja holkit:H7/h6 välyssovitus takaa tasaisen liukumisen ja pitkän käyttöiän.
3. Planeettavaihteet vähennyksille:Kallistustoleranssi ±0,01 mm varmistaa hiljaisen toiminnan ja kuorman jakautumisen.
4. Hydraulipumpun männät:IT6-luokka (±0,004 mm) takaa vuotamattoman suorituskyvyn korkeassa paineessa.
Keskittymällä näihin kriittisiin osiin autamme asiakkaita vähentämään kokoonpanoongelmia ja pidentämään koneidensa huoltoväliä. Tämä on muottien ja koneenosien korkean tarkkuuden koneistuksen perusta.
Sanluo Precisionin korkean toleranssin koneistus sisältää korkean toleranssin tarkan hallinnan: IT2-luokan toleranssi ±0,001-0,004mm (sopii erittäin tarkkaan sovitukseen), IT3-luokan toleranssi ±0,001-0,006mm (sopii tarkkuussovitukseen), IT4-luokan toleranssi 0,002-±0 soveltuvaan. IT5-luokan toleranssi ±0,003–0,015 mm (sopii tavallisiin tarkkuusosiin). Sovitustyyppejä ovat: välyssovitus H7/h6 välyksellä 0,002–0,015 mm, siirtymäsovitus H7/k6 tarkalla sijoittelulla, häiriösovitus H7/p6 häiriöllä 0,005–0,025 mm. Kokoalue: halkaisija φ0,03–800 mm, pituus ≤ 2000 mm, aukko φ0,02–500 mm. Työstövara on progressiivinen kerroksittain: karkea työstö 0,02-0,05 mm, puoliviimeistely 0,05-0,1 mm, viimeistely 0,001-0,003 mm, hionta 0,001-0,005 mm.
1. Muottiytimille:Käytämme yleensä IT4–IT5-laatuja tarkkuuden ja kustannusten tasapainottamiseksi.
2. Ohjauspilareille:Interferenssisovitus H7/p6 on valittu pysyvän kohdistuksen varmistamiseksi.
3. Hydraulisille männille:Välyssovitus H7/h6, 0,02–0,05 mm välys takaa sujuvan käytön.
4. Vaihteen akseleille:Siirtymäsovitus H7/k6 tarkkaan asemointiin dynaamisten kuormien alla.
Tämän systemaattisen lähestymistavan avulla voimme täyttää erilaiset sovelluksen vaatimukset pitäen samalla vikojen määrän alle 0,5 %.
| mittatarkkuus | L (X) | W (Y) | H (Z) | SW | GD |
| yksikkö: ±/mm | 0.001 | 0.0005 | 0.0001 | 0.002 | 0.001 |
| Geometrinen tarkkuus | tasaisuus | rinnakkaisuus | kohtisuoraan | symmetria | Asennon toleranssi |
| yksikkö: ±/mm | 0.0003 | 0.001 | 0.001 | 0.002 | 0.002 |
| tuotantokapasiteettia | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl | 1 ~ 999999 kpl |
| tuotantosykli | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää | 3-20 päivää |
Käsittelemme laajan valikoiman teknisiä materiaaleja, mukaan lukien työkaluteräkset (P20, H13, S7), ruostumattomat teräkset, seosteräkset ja valuraudat. Laitteemme – iQ500-jyrsintä ja Hardinge T-Series SP® -sorvaus – kattavat sekä jyrsinnän että kovasorvauksen, joten voimme työstää karkaistuja materiaaleja HRC62:een asti ilman jälkihiontaa.
1. Työkaluteräkset (P20, H13):Ihanteellinen ruisku- ja painevalumuotteihin, koneistettu kovametallityökaluilla saavuttamaan Ra≤0,4 µm.
2. Ruostumattomat teräkset (304, 316):Käytetään korroosionkestäviin koneen osiin, IT6-toleranssien mukaisesti.
3. Seosteräkset (4140, 4340):Vahville hammaspyörille ja akseleille Hardinge SP®:n kova käynnistys.
4. Valurauta (GGG40, GGG50):Koneistettu suuren syötön jyrsinnällä lyhentämään työkiertoaikaa säilyttäen samalla tasaisuuden.
Yli 3 miljoonaa korkean toleranssin osaa valmistetaan vuosittain, joten prosessin joustavuus tukee eräkokoja 1 - 999 999 kappaletta, joiden tyypilliset toimitusajat ovat 3-20 päivää. Nämä ominaisuudet ovat muottien ja koneenosien korkean tarkkuuden koneistuksen selkäranka.
Korkean toleranssin koneistuksen ammattimaisena käsittelylaitoksena Sanluo Precision on varustettu tarkkuustestauslaitteilla: yleiset mittaustyökalut, kuten laserinstrumentti/ultratarkkuusmikrometri/mikrometri/sisämikrometri/vernier-mitta, erikoismittaustyökalut, kuten sileärajatulppamittari/rengasmittari, CMM tarkkuudella 0,00 mm, pyöreys 5 mm, 0,002 mm. Hyväksy SPC-prosessiohjaus, X-R-ohjauskaavio, CPK≥1,33 pätevyyttä varten, 100 % avainmittojen tarkastus.
1. Saapuvan materiaalin vahvistus:Kemiallinen koostumus ja kovuus testattu ASTM/ISO-standardien mukaan.
2. Prosessin aikana tehtävät tarkastukset:SPC-valvonta kriittisillä mitoilla; X-R-kartat seuraavat prosessin vakautta.
3. Lopputarkastus:CMM ja pyöreysmittari kaikille geometrisille toleransseille; Asiakkaan määrittämien tärkeiden ominaisuuksien 100 % tarkistus.
4. Dokumentaatio:Täysimittaiset raportit, materiaalitodistukset ja CPK-tiedot toimitetaan jokaisen lähetyksen mukana.
Laatujärjestelmämme on sertifioitu IATF 16949- ja ISO 9001 -standardien mukaisesti, mikä takaa jäljitettävyyden ja autoteollisuuden ja teollisuuden standardien mukaisuuden.
Käytämme kahta ydinkonealustaa kattamaan sekä jyrsintä- että sorvaustoiminnot. Suuri tarkkuusmikrojyrsinkone iQ500 tarjoaa alimikronin tason tarkkuuden, kun taas Hardinge® T-sarjan SP® loistaa erittäin tarkassa kovassa sorvauksessa.
1. iQ500:3-akselinen, X/Y/Z-isku 600/500/300 mm, 45 000 rpm nopea sähkökara, HSK-E32-liitäntä, 20-työkalumakasiini, lineaarinen moottorirakenne lämpövakautta varten.
2. Hardinge® T-sarjan SP®:12-työkalun torni, 4 000-6 000 rpm kara, 11-26 kW teho, tankokapasiteetti jopa 65 mm, ihanteellinen kovaan sorvaukseen (HRC60+).
3. Tukilaitteet:CMM (0,002 mm), pyöreysmittari (0,0005 mm), laserinterferometri, pinnan karheusmittari.
4. Lisätiedot:Lanka-EDM ja pintahionta saatavilla erityisiin viimeistelyvaatimuksiin.
Tämän yhdistelmän avulla voimme tuottaa monimutkaisia geometrioita erittäin tarkasti, mikä vähentää useiden asetusten ja ulkoisen hiontaan tarvetta. Tällainen monipuolisuus on muottien ja koneenosien korkean tarkkuuden koneistuksen tunnusmerkki.
| Parametriluokka | Parametrien tiedot |
| Laitteen malli | iQ500 |
| Ydinpaikannus | Suuri tarkkuus mikrojyrsinkone, sopii korkean toleranssin koneistukseen |
| Akselin numero | 3-akselinen |
| Isku (X/Y/Z) | 600 mm / 500 mm / 300 mm |
| Karajärjestelmä | 45 000 rpm nopea sähköinen kara, HSK-E32-liitäntä |
| Avaimen tarkkuus | Submikronin tason koneistustarkkuus ja toistettavuustarkkuus |
| Liikeesitys | Jokaisen akselin nopea liikenopeus 16 000 mm/min |
| Työkalulehtijärjestelmä | 20 työkalupaikkaa työkalumakasiini |
| Ydin etu | Hyväksyy lineaarisen moottorin suunnittelun ja edistyneen lämpötilan säädön, joka tarjoaa tarkat ja ennustettavat koneistustulokset |
| Tyypillinen sovellus | tarkkuuskomponenttien korkean toleranssin koneistus |
|
Parametriluokka |
Parametrien tiedot |
| Laitteen malli | Hardinge® T-sarjan SP® |
| Ydinpaikannus | Erittäin tarkka koneistus ja kova sorvaus |
| Työkalun määrä | 12 työkalua |
| Halkaisija | 226,3 mm, 313,7 mm |
| Pyörimisnopeus | 4 000 rpm, 5 000 rpm, 6 000 rpm |
| Servo kanava | 42 mm, 51 mm, 65 mm |
| Vakioteho | 11 kW, 15 kW, 26 kW |
| Kokonaismitat | Pituus: 2 489 mm, 3 257 mm; Leveys: 2 121 mm, 2 312 mm; Korkeus: 2 089 mm, 2 123 mm |
| Paino | 5 940 kg, 7 800 kg |
| Tyypillinen sovellus | tarkkuuskomponenttien korkean toleranssin koneistus |
Tarjoamme täyden räätälöinnin materiaalivalinnasta lopulliseen pinnoitukseen. Suunnittelutiimimme tekee yhteistyötä asiakkaiden kanssa optimoidakseen suunnittelun valmistettavuutta varten ja varmistaakseen parhaan tasapainon kustannusten ja suorituskyvyn välillä.
1. Suunnittelun katsaus:DFM-analyysi, toleranssipino ja materiaalisuositukset.
2. Työkalu ja ohjelmointi:CAM-ohjelmointi ja kiinnityssuunnittelu monimutkaisille geometrioille.
3. Prototyyppi:Ensimmäisen tuotteen tarkastus (FAI) ja täydellinen mittaraportti ennen massatuotantoa.
4. Tuotanto ja tarkastus:SPC-ohjattu prosessi, kriittisten mittojen 100 % tarkastus.
Tämä jäsennelty työnkulku lyhentää läpimenoaikaa ja varmistaa, että jokainen osa täyttää tarkat vaatimukset. Olemme onnistuneesti toimittaneet räätälöityjä ratkaisuja FAW:lle, Dongfengille, Weichaille, Fastille, XCMG:lle ja Zoomlionille.
V: Muottien ja koneenosien tarkkuustyöstössä pidämme rutiininomaisesti pinnan karheutta Ra≤0,4 μm, ja joissakin sovelluksissa se saavuttaa Ra0,2 μm kovalla sorvauksella ja hienojyrsimällä.
V: Kyllä, työkuorimme tukee halkaisijaa φ0,03–800 mm ja pituutta 2 000 mm:iin asti, mikä sopii suurille muottipohjalle, hammaspyörän akseleille ja hydraulisylintereille.
V: Ehdottomasti. Suunnittelutiimimme suosittelee optimaalisia materiaaleja (esim. P20, H13, S7) ja lämpökäsittelyä muotin käyttöiän ja mittojen pysyvyyden maksimoimiseksi.
V: Tuotantosykli vaihtelee 3–20 päivää monimutkaisuudesta ja määrästä riippuen. Kiireellisiä tilauksia voimme nopeuttaa joustavalla työpaja-aikataulullamme.
V: Kyllä. Jokainen lähetys sisältää mittaraportin, materiaalitodistuksen ja SPC-taulukot. Avainten mitat mitataan 100 % CMM:llä (tarkkuus 0,002 mm) ja pyöreysmittarilla (0,0005 mm).
Sanluo Precision – missä muotin ja koneiden tarkkuus kohtaa luotettavuuden.
Osoite
Rakennus A1, Yufeng Industrial Park, Guangmingin alue, Shenzhen, Kiina
Puh
Sähköposti
Rakennus A1, Yufeng Industrial Park, Guangmingin alue, Shenzhen, Kiina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään.